Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nahrávání MIDI z kytary do počítače
Otázka (Zdeněk):
Dobrý den. Možná mi poradíte...
Chtěl bych z kytary nahrávat do Cubase MIDI noty. Mám samozřejmě kytaru (elektrickou i akustickou), počítač s Cubase a zvukový modul Roland SD-50.
Když upravuji MIDI soubory, mám vedle počítače ten zvukový modul, propojený USB kabelem. Na výstupu z modulu sluchátka (příp. studio monitory) a to je vše. Natáhnu mid do Cubase a myší řeším veškeré úpravy. Často je ale od výrobce mid tak mizerný, že je třeba hlubších úprav, včetně dovytvoření dalších MIDIstop. Strunné nástroje se tvoří myší velmi špatně a zdlouhavě, tak bych je chtěl nahrávat. Dočetl jsem se, že to je možné, jen je pak nutné nahrávku manuálně vyčistit od eventů, které se nahrály jaksi omylem, když původně nebyly chtěným tónem, ale pouze nečistotou, bez níž se hra na kytaru neobejde. Pořád by to ale mělo takhle být rychlejší. Na klávesy, bohužel, neumím.
Píšou, že ten Roland funguje i jako MIDIpřevodník. Napadlo mě samozřejmě zkusit píchnout do jeho jackového vstupu kytaru a v Cubase kliknout na Rec. V označené stopě se ovšem za kursorem tvoří jen další prázdná stopa.
Na tom Rolandu (šuplík bez klávesnice) jsou vedle jackového vstupu ještě dva pětikolíkové konektory. Jsou stejné, jako bývaly kdysi na starých magnetofonech. Je na nich MIDI in a MIDI Out. Napadá mě, že se možná musí nějak použít. Také může být, že kytara se neobejde bez nějakého MIDI snímače a pod. Mohli byste mi poradit, co všechno vlastně potřebuji?
Reply
Odpověď:
Roland SD-50 jsem několik let používal, takže rozumím, jak to myslíte. Je to převodník ve smyslu USB <-> MIDI, ale nikoliv audio -> MIDI. Převod probíhá mezi počítačem a právě těmi pětikolíkovými konektory. Je to ale jenom převod MIDI dat z formátu USB na formát klasického MIDI OUT a naopak z MIDI IN do USB.

Pro nahrávání kytary do počítače jako MIDI budete potřebovat převodník z kytary na MIDI. Např. Roland GR-55 je jeden z nejlepších, obsahuje i zvukové generátory, dají se s tím dělat zajímavé zvuky. Ale je to tak, jak píšete. Žádný převod není dokonalý a je potřeba to pak ručně vyčistit. Také samozřejmě záleží na technice hry.

Existuje i levnější TriplePlay Wireless MIDI Guitar Controller, s tím ale nemám zkušenost. Vím, že to někdo používal při živém hraní a bezdrátové spojení mu vypadávalo. Ale v domácím studiu by to mohlo být použitelné.

Je možné, že byste našel ještě nějaké další převodníky z kytary na MIDI.
Reply
Otázka:
Zvukový generátor nepotřebuji, jde mi jen o tvorbu a úpravy midisouborů v Cubase. Zatím jsem to dělal jen myší a to je strašná práce, proto chci sázet noty do midistop kytarou a chci si koupit i takový ten mini midi-keyboard. Řeším tuto věc ještě s jedním človíčkem tady a objevili jsme toto: Sonuus G2M

Přemýšlím jen, jak se tento Sonuus G2M zapojuje do počítače. Myslel jsem, že by to mělo být přes klasický USB kabel, ale všiml jsem si, že je tam jen ten pětikolíkový midi-výstup. Zřejmě tedy počítají především s propojením s nějakým zvukovým modulem, kde je midi vstup.

Mám tady na stole toho Rolanda SD-50, připíchnutého k PC USB kabelem. Ten má midi in (i midi out). Kdybych přikoupil ještě midi-kabel a signál ze Sonuuse píchl do midi in v Rolandu, co by se dělo? Fungovalo by to tak, že se ten signál vrátí do PC? Pak by to možná mohlo být i tak, že k čisté midistopě přiřadím v Cubase číslo zvuku, (např.1-piáno) a už při zápisu not budu ve sluchátkách slyšet jak hotovou část midu (basu, bicí atd.), tak v reálu (tedy s mírnou latencí) moje drnkání na kytaru zvukem piána. To by samozřejmě nemělo chybu, ale otázkou je, jestli to takhle nějak je. Jaký je Váš názor?
Reply
Odpověď:
Ten Sonuus G2M vypadá dobře, jenom asi funguje pouze na 1 tón. Předpokládám, že to bude fungovat nespolehlivě, pokud byste hrál akordy nebo i nechal přeznívat jednotlivé struny. Když to srovnám s tím Rolandem GR-55, tak ten snímá každou strunu zvlášť speciálním snímačem a ještě si k tomu pomáhá signálem z hlavního snímače - zvládá to jakš takš spolehlivě, a to pouze při dokonalé technice hry. Ten Sonuus na tom určitě nebude lépe, když zpracovává celý kytarový signál najednou bez rozdělení na struny.

Je to tak, jak píšete. Zapojte to z převodníku MIDI OUT do MIDI IN Rolandu, ten pak data přetransportuje přes USB do počítače. To by mělo fungovat na nahrávání. Co se týče přímo hraní v reálném čase, když budete spouštět zvuky z počítače, tak to asi nebude moc použitelné, protože latence obvykle bývá slyšitelná. Pokud byste spouštěl zvuky ve zvukovém modulu, tak to by mělo být bez problémů.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)